Logo

AMD firmasının UltraHD monitörler, oyun motoru üretimindeki yenilikler ve oyun tutkunlarının için ürettiği yeni R9 serisi AMD Radeon™ R9 290 ekran kartını inceliyoruz.

 

AMD R9 serisi ile birlikte oyun tasarımcıları ve oyuncularla uyumlu, oyunlarda eşi benzeri görülmemiş grafik ve ses iyileştirmeleri sağlayan Mantle ve AMD TrueAudio teknolojilerini de tanıttı.

AMD’nin kişisel bilgisayarlarla ister salonda ister bulut üzerinde aynı oyun deneyiminin sağlanmasına yönelik yaklaşımı olan Birleşik Oyun Stratejisi’nin arkasında AMD Radeon R9 ve R7 Serisi ekran kartlarının ödüllü Yeni Nesil Grafik Çekirdeği (GCN) mimarisi yer alıyor.  AMD ekran kartları ve hızlandırılmış işlemcilerindeki (APU) AMD Radeon işlemcilerinin gücüyle harekete geçen bu stratejinin konsol, bulut, içerik ve istemci olarak tanımlanan dört temel unsuru, Mantle altında bir araya geliyor.

Mantle sayesinde DICE’ın “Battlefield 4” gibi oyunları, GCN mimarisi ile aynı dili konuşarak, donanımın başka hiçbir ekran kartı üreticisinin erişemeyeceği düzeyde optimize edilmesini sağlıyor.  Mantle ayrıca GCN mimarisine sahip PC ve konsolların ortak yönlerini kullanıp oyun geliştirme sürecini sadeleştirerek, oyunların muhtelif platformlarda yer alabilmesini de kolaylaştırıyor.

AMD TrueAudio teknolojisi ise, PC oyun tutkunları için gerçekçilik sınırlarını bir adım ileri taşıyor.  AMD TrueAudio teknolojisi ile oyun geliştiriciler grafik işlemcisi üzerinde programlanabilir bir ses iletim hattına sahip olup oyun ses ve müziklerinde tüm sanatsal yaratıcılıklarını konuşturma imkanına kavuşuyor.  Programlanabilir grafik iletim hatlarının oyun grafiklerine getirdiği yaratıcı özgürlüğe benzer bir olanağı ses için sağlayan bu teknoloji ile geliştirilen oyunlarda çok daha gerçekçi ve dinamik ortamlar, dantel gibi işlenmiş ses efektleri, nefes kesen ses yönlendirme imkanları ve daha birçok özellik bir araya geliyor.

AMD TrueAudio teknolojisi, insan beyninin gerçek dünyada ses algılama şeklini simüle ederek, kullanıcının mevcut ses donanımı üzerinde gerçeğinden farksız bir deneyim sağlıyor.  Bu teknolojinin yarattığı fark, Square Enix’in “THIEFveya by or Xaviant Games’in “Lichdom” gibi oyunlarında hayata geçecek.

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı 290X ekran kartının bir alt çıtası ucuz versiyonu diyebiliriz. Nvidia'nın 290X'e cevabı olan 780 Ti modeli ile piyasa hareketlenirken AMD, NVidia'yı baya bir sarsmış gibi gözüküyor. Bu nedenle Nvidia tarafında fiyatlar inmeye başlayacak diye tahmin ediyorum.

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı 4GB GDDR5 kapasitesinde bellek kullanırken 512 Bit bant genişliğinde çalışıyor. AMD Radeon™ R9 290 diğer teknik özellikleri ise şöyle ;

Tabloya baktığımızda AMD Radeon™ R9 290 ekran kartının teknik özellik açısından 290X altında konumlandığı görüyoruz. Gömülü işlemci sayısı, çalışma hızı ve hesaplama performansında farklılık bulunan AMD Radeon™ R9 290X'de 2816 AMD Radeon™ R9 290 ise 2560 gömülü işlemci sayısı bulunuyor. Ayrıca 290X 5,6 TFLOPS iken, R9- 290 ekran kartı ise 4,9 TFLOPS hesaplama performansı gösteriyor.


 

GPU-Z Tablosuna baktığımızda AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı GPU'sunun 28nm teknolojisi ile üretilerek Hawaii ismiyle adlandırıldığını, transistör sayısının 6200 milyon olduğunu görüyoruz. GPU'nun 947Mhz hızında çalıştığını, kart üzerindeki hafıza chiplerinin ise  1250Mhz hızında çalıştığını görüyoruz.

 

 


 

 

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı dış tasarım R9 serisi ile benzer özellikler taşıyor. Fark sadece güç girişlerinde kendini gösteriyor. Ama bu haliyle bile oldukça AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı siyah/kırmızı renk çizgisiyle oldukça şık duruyor. Fakat her zaman söylediğim gibi kartın bu şık yüzeyi, kasamıza monte edildiğinde altda kalıyor ve şeffaf pencereli kasa kullanıcıları mecburen kartın lehimli şık olmayan ayın karanlık yüzüne bakmak zorunda kalıyorlar. 

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartında arka çıkış portu olarak 2 adet DVI, 1 adet HDMI ve 1 adet DisplayPort çıkışı yer alıyor.

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartında güç girişi 2 adet PCI güç bağlantı soketi yer alıyor. Bunlardan bir tanesi 8 pin diğeri ise 6 pinlik. Abisi 290X ise 2 adet 8 pin güç girişi kullandığını hatırlatalım.

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartını devre kartı. GPU çevresine yerleştirilmiş GDDR5 bellek chiplerini rahatlıkla görebilirsiniz. Güç girişinden GPU'ya gelen voltajı dengelemek ve ayarlamak için birçok sayıda kondanstör, kapasitör ve entegreler kullanılmış.

 

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartında 1 adet fan kullanılmış. Kart içindeki oluşan ısıyı dağıtmak için dönen fan, özenle dizayn edilmiş hava olukları dışarı atılması sağlanmış. Tasarımını oldukça başarılı ve şık bulduğumu söyleyebilirim.

 


 

 

Oyun testlerine baktığımızda R9 serisi ile birlikte AMD'nin oldukça başarılı ürünler ortaya çıkardığını görüyoruz. R9-290X, Nvidia'nın 6GB'lık oldukça pahalı olan modeli GTX TITAN'ı salladığını görüyoruz. R9-290 bile oldukça başarılı. BattleField 4 ve Metro Last Night testinde GTX 780'ı geride bırakan R9-290 beğenimi kazandı.

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı Futuremark 3D Mark 11 genel puan ve grafik skor olarak GTX 780 altında kalan AMD Radeon™ R9 290, şaşırtıcı olarak Physics testinde GTX 780'ı geride bıraktı. Neden şaşırdım? Çünkü Ageia physics yazılım firmasını bünyesine katan Nvidia, Physics konumunda liderliğini koruyordu ta ki bugüne kadar. AMD firması şu an için işlemci konusundaki bilgi ve yeteneğini donanımsal olarak R9 serisinde tam olarak göstermiş gibi gözüküyor.

3D Mark 11 Combined Score testinde de Nvidia'yı geride bırakan AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı Futuremark testinde oldukça başarılı sonuçlara imza attı.

 


AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı 400$ fiyat etiketli uygun fiyatı ve gösterdiği yüksek performası ile Turkchip Golden Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün. Ayrıca bu kartı alacak son kullanıcılar Mantle ve AMD TrueAudio teknolojileri ile de ileriye dönük yatırım yapmış olacaklar. Oyunlarda yüksek fiyatlı Nvidia kartlarla baş eden kart oyun tutkunların AMD tarafında yeni gözdesi olacak gibi gözüküyor.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.