Logo

 Yüksek oyun performansı için özel tasarlanmış soğutma sistemi ve özellikleri ile dikkatleri çeken AMD'nin en yeni GPU'sunu kullanan HIS R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost Clock ekran kartını inceliyoruz.

AMD’nin en yeni “R” serisi ekran kartlarını firmalar farklı versiyonlarla piyasaya sürmeye başladılar. HIS firmasıda R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost Clock adında, fabrika çıkışlı hız aşırtılmış modeli ve özel soğutma tasarımı ile bu firmaların arasına katılıyor. 

AMD'nin referans tasarımı olan R9 280X’in 1000MHz GPU hızını, HIS, 1050MHz’e hız aşırtıp, bellek hızına müdahale etmemiş. Toplam bellek kapasitesi ise 3072MB.

HIS R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost Clock hız aşırtılmış olmasının yanında, özel tasarlanmış ve IceQ X² olarak adlandırılmış soğutma sistemi kullanılmış. 5 adet ısı borusu ve çift fan dan oluşan soğutma sistemi oldukça sessiz çalışıyor. 

HIS R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost Özellikleri ;

* GPU : Tahiti XT 
* Üretim teknolojisi: 28 nanometre 
* Çekirdek hızı: 1050MHz 
* Bellek miktarı: 3072MB 
* Bellek hızı: 1500MHz (efektif 5600MHz)
* Gömülü İşlemci Sayısı : 2048
* Bellek tipi: GDDR5
* Performans : 4.1 tflops
* Bellek arayüzü: 5.6 Gbps 384 bit 
* Bant genişliği: 288Gb/s 
* Arabirim : PCI Express x16 (PCI Express 3.0) 
* Kart Boyutları : 31.1 x 15 x 4.2 cm  
* TDP değeri: 250 watt 
* Güç girişi: 2 x 8 pin 
* Görüntü çıkışları: DVI, 2 x Mini Display Port, HDMI
 
 
 
 

 
 
 
 
HIS R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost ekran kartı uzunluğu 300mm civarında. Kartı satın almayı düşünürseniz, bu uzunluk ölçüsüne dikkat etmeniz gerekiyor. HIS firması uzun yıllardır kullandığı plastik gövdeye sahip soğutucu tasarımını, AMD’nin HD 79XX serisiyle birlikte “IceQ” tarzı soğutma sistemi ile değiştirerek ederek kartı daha performanslı bir hale getirmişti. Şimdi ise IceQ X² olarak adlandırdığı metal bir dış gövdeye ve çift fana sahip soğutma sistemi kullanılıyor.

HIS R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost ekran kartı fabrika çıkışlı hız aşırtılmış ve çift fana sahip olduğu için güç ihtiyacı 2 adet 8 pinlik güç girişi ile sağlanıyor.  AMD’nin referans tasarımında ise (1 x 6) ve (1 x 8) pinlik girişler kullanılmakta.

 

HIS R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost ekran kartında, arka çıkış olarak 1 adet DVI, 1 adet HDMI ve 2 adet Mini Display Port soket yuvaları kullanılmış.

 

IceQ X² soğutma sisteminde yaklaşık 270mm uzunluğunda ve kartın tamamını kaplayan, hatta dışarı taşan soğutucu gövde çok sayıda ince alüminyum yapraktan oluşurken, kart üzerinde bulunan mosfet ve hafıza bellekler ise siyah renk bir aleminyum soğutma bloğu kullanılarak soğutuluyor.

IceQ X² soğutma sisteminde; bakırdan oluşan ısı tabanı GPU’dan aldığı ısıyı, 5 adet (3adet) 6mm ve (2 adet) 8mm kalınlığındaki ısı boruları vasıtası ile ısıyı aleminyum yapraklardan oluşan soğutucu gövdeye taşırken, her biri 89mm çapındaki ve özel tasarıma sahip çift fan, bu ısıyı dağıtırken bir taraftanda sistemi soğutuyor. Fanlar ise çalışma anında yüksek hava basıncını daha düşük gürültü değerleri ile üreten özel tasarım kanatlar sayesinde oldukça sessiz çalışıyor.

 


 

 

HIS R9 290X ekran kartı performans testlerine oyun testleri ile devam edelim.  Oyun testleri sonucuna baktığımızda kartın her haliyle üst seviye  kartların gerisinde kaldığı görüyoruz. Yeni bir seri kart piyasaya sürüldüğünde biz son kullanıcılar performansın eski kartların ilerisinde olmasını bekliyoruz. Ama firmalar bu kurala pek uymuyor.

 

Futuremark testlerinde de durum değişmiyor. Tabiki kart performans olarak üst seviye olarak değerlendirilmemiş. Orta seviyede Nvidia'nın 770-760 serisine rakip olarak konumlandırılmış bir kart.

 


 

AMD R9 280X modelinde HD Radeon 79XX serisinde kullandığı Tahiti XT GPU’unu revize etmiş. R9 280X, HD Radeon 7970′den performans bağlamında bir miktar daha iyi ve güç yönetim sistemi PowerTune, DirectX 11.2 desteği ile de bir çok yenilikler bünyesine katmış. Ayrıca gerçeğe yakın ses deneyimi için TrueAudio ve konsol dünyasındaki verimliliği PC dünyasına taşımayı hedefleyen Mantle gibi uygulamalar ile AMD’nin oyun dünyasına ses getireceği aşikar.

HIS R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost Clock, hız aşırtılmış GPU’su ile referans tasarıma  göre daha hızlı performansa sahip. Ancak kartı benzerlerinden ayıran özelliği daha serin ve sessiz çalışabilmesi. Devre kartından bile uzun olan 270mm uzunluğundaki soğutucu bloğu ve 89mm çapındaki çift fanı ile kart tam yükte bile 66 santigrad dereceyi geçmiyor. 

Yeni bir sistem kurmak istiyorsanız HIS R9 280X iPower IceQ X² Turbo Boost Clock, performansın yanı sıra sessizlik ve daha serin çalışması ile dikkate alamanız gereken bir ürün. O nedenle de Turkchip Silver Award ödülünü hak ediyor. Şu an Türkiye’de bulamıyoruz ama yurtdışında 319$ civarında satış fiyatı bulunuyor.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.