Logo

AMD'nin 200 dolar altı fiyat segmentinde rekabet gücünü arttırmayı hedeflediği Radeon HD 7700 serisinden Radeon HD 7770 incelememizde.

 
 
 

AMD'nin Cape Verde kod adı verilen 28nm grafik yongasının kullanıldığı Radeon HD 7770, 10 işlem ünitesi ile birlikte 640 paralel işlem birimi (Radeon çekirdeği), 40 doku ünitesi ve 16 ROP birimi bulunuyor.
 
 
 
 
128-bit bellek veri yolu desteğine ve 1GB GDDR5 bellek ise 1125 MHz hızında çalışıyor. HD 7770'in piksel doldurma performansı 16 GPiksel/saniye, doku doldurma performansı ise 40GTexel/saniye.
 
 
 
 

Graphics Next Core mimarisinin PCI Express 3.0 ve DirectX 11.1 desteği gibi yenilikçi özelliklerini bünyesinde barındıran Radeon HD 7770 GHz Edition olarak anılıyor. Bu isimlendirme 1 GHz’lik çekirdek hızından geliyor. Tabiki, bir kartın performansını belirlemede saat hızının tek başına etkisi olmadığını unutmamak gerekiyor.

21.6 cm uzunluğa sahip kart, kasamızın arkasında çift slot yer kaplarken, kart çalışabilmek için bir adet 6-pin güç kaynağına ihtiyaç duyuyor. Radeon HD 7770 AMD’nin ZeroCore teknolojisini desteklemesi sayesinde sistem boştayken güç tüketimi 3W seviyesinin altına bile inebiliyor.

 

Radeon HD 7770’in arka panelinde tam bir yuva büyüklüğünde hava ızgarası, hemen altında bir dual-link DVI, bir HDMI ve iki mini-DisplayPort çıkışı yer alıyor. Yani toplamda altı ekrana kadar çıkış sağlayabiliyor. Tabi DisplayPort 1.2 Multi-Stream Transport aktarım elemanları henüz çıkmadığı için dört fiziksel bağlantıyla sınırlı kalıyor.


 

AMD Radeon HD 7770’in test sonuçlarına göre NVIDIA'nın biraz gerisinde kalıyor. Tabiki bu durum bellek kapasitesinden ve biraz da GPU'dan kaynaklanıyor.

 

AMD Radeon HD 7770, AMD’nin 40 nm üretim süreçli Juniper-temelli kartlarını sonlandırma projesinde iyi bir yere oturuyor. Ancak performans açısından bakıldığında 160 $ fiyatla satılan modelle boy ölçüşemiyor.

 

 

 


 

 

AMD Radeon HD 7770 daha pahalı olan GeForce GTX 550 Ti’ye kafa tutabiliyor.  Performans açısından baktığımızda HD 7770 kart biraz daha makul bir yerde duruyor. Ancak oyun severler için bir ekran kartı alırken ilk baktığı şey verdiği paranın karşılığında ne kadar performans alacağıdır. Bu açıdan bakıldığında güç tüketimi, bağlantı noktaları, stereoskopik ve diğer video işlevleri gibi özellikler karar verme aşamasında ikinci sırada geliyor.

AMD Radeon HD 7770  performans açısından ele aldığınızda oyunlarda idare edebilecek bir düzeyde ve fiyat olarak da makul bir fiyatı var.

 

 
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.