Logo

ZOTAC GeForce® GTX 660 Ti AMP! Extreme Edition ekran kartı incelememizde. Kart en son NVIDIA® GeForce® GPU'su kullanıyor ve boyutu, tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

 

 

Zotac özelleştirilmiş ekran kartlarından GeForce GTX 660 Ti AMP! Extreme Edition, Nvidia'nın Kepler mimarisini kullanan orta segment odaklı modeli oGeForce GTX 660 Ti'ı temel alan yeni model hem tasarımı hem de teknik değerleriyle farklılık yaratmaya başaran hız aşırtma odaklı bir çözüm.
 
 
 
Nvidia'nın 28nm üretim teknolojisiyle geliştirdiği GK104 grafik yongasından güç alan ekran kartı, fabrika çıkışı arttırılmış saat hızlarıyla geliyor ve Zotac'ın açıklamalarına göre, yüksek frekans değerleri sayesinde referans tasarımlı GeForce GTX 660 Ti modellerinden %13 oranında daha hızlı olmayı başarıyor. Grafik işlem birimi standart olarak 1098MHz'de, Boost özelliği devreye girdiğinde ise 1176MHz'de görev yapıyor.

192-bit bellek veri yolu desteğine ve 1344 paralel işlem birimine sahip olan ekran kartına 2GB GDDR5 bellek kapasitesi eşlik ediyor. Bakır ısı boruları ve çift fan ile donatılan soğutucusu ile daha yüksek çalışma frekanslarına zemin hazırlayan ekran kartı, performans noktasında beklentisi yüksek kullanıcılar için SLI kurulumuna da olanak tanıyor. Kartın Teknik Özellikleri ise şöyle ;

Chipset Üreticisi ; NVIDIA®
GPU GeForce® GTX 660 Ti
Çekirdek Hızı 1098 MHz (base) 1176 MHz (boost)
Stream İşlemciler 1344
Hafıza Hızı 6608 MHz
Hafıza 2GB
Bellek Arabirim 192-bit
Bellek Tipi DDR5
DirectX - DirectX® 11
OpenGL- OpenGL® 4.2
RAMDAC 400 MHz
Max Çözünürlük 2560 x 1600
3-way SLI Desteği
Çift fanlı soğutma
 
 

Zotac GTX 660Ti AMP! Extreme Edition, farklı tasarımı ve metal soğutma sistemiyle çok kaliteli bir ekran kartı. Elinize aldığınız anda işçilik ve malzeme kalitesini hemen farkediyorsunuz.
 

 
Zotac GTX 660Ti AMP! Extreme Edition arka çıkış olarak 2 dvı, 1 hdmi ve 1 adet de mini-hdmi çıkışı yer alıyor.
 
 

Zotac GTX 660Ti AMP! Extreme Edition arka bölümünde soğutucu plaka kullanılmamış.
 

Zotac GTX 660Ti AMP! Extreme Edition soğutucu bölümde 3 adet ısı borusu gpu üzerine termal macun ile temas ederek ısı iletişi sağlanıyor. GPU üzerindeki ısı, ısı borularıyla yapraklara iletilirken yapraklarda çift fan ile soğutuluyor veya ısı dağılıtılıyor.

Zotac GTX 660Ti AMP! Extreme Edition  çalışmak için 2 adet 6 pinlik güç girişine ihtiyaç duyuyor.

 

 

 
 
 
 
Kutu İçeriği ;
 
 
 
Driver Disk, Kullanım kitapçığı,  DVI-to-VGA adaptör, 2 x Dual MOLEX - 6-pin PCIe güç kablosu, Roccat Taito gaming mause pad
 
 

 

 


 

 

Performans konusunda hayal kırıklığı yaratmayan Extreme Edition,  GTX 670′e yaklaşıyor hatta bazı noktalarda önüne geçiyor. Fiyat açısından baktığımızda Extreme Edition, GTX 670′in referans modeliyle aynı fiyata sahip.  Fakat GTX 670 ile hız aşırtma potansiyelini düşündüğünüzde onu almak daha mantıklı. Çünkü bu modelde zaten hız aşırtma mevcut ve performansı daha üst seviyeye taşımak mümkün değil.

 

 

 


 

 

Zotac GTX 660Ti AMP! Extreme Edition ekran kartı ilk gördüğünüzde ufak boyutu, kullanılan malzeme kalitesi ve dış görünümü ile dikkati çekiyor. Ufak boyutu kartın performasının pek yansıtmıyor. Çünkü kart oldukça başarılı. Yaptığımız testlerde GTX 670 ile başabaş yarıştığını görüyoruz. Isınma problemi olmayan kart çift fanlı olmasında rağmen oldukça sessiz çalışıyor. Ayrıca çok düşük güç tüketim değerlerinede sahip.

 Zotac GTX 660Ti AMP! Extreme Edition ekran kartı, boyutları ve performansı ile de mini PC, HTPC kullanıcıları içinde çok iyi bir çözüm oluşturuyor. 

Zotac GTX 660Ti AMP! Extreme Edition ekran kartı bizi şaşırtan yüksek performansı, zengin kutu içeriği, kompakt yapısı ve sessiz, ısınmadan görevini yerine getirmesi ile TurkChip Golden Award ödülünü hak ediyor. Kartın tek eksisi bence kendi serisine ve 670'e göre yüksek fiyatı.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.