Logo

Acayip soğutma tasarımlı Zotac GTX 680 AMP! Edition ekran kartı incelememizde. Zotac firması Nvidia'nın en önemli partnerlerinden biri. Zotac özellikle AMP! Edition olarak adlandırdığı seri ekran kartlarnı tasarım bakımından firmanın en gözde ürünleri arasında yer alıyor.

 

 

Nvidia' nın GTX 680 serisi, Radeon 7970 modeline göre daha az güç tüketiyor, daha sessiz ve daha fazla performans sunuyor. Kepler mimarisi, önceki Fermi gibi çok güç tüketen, sıcak kanlı bir mimari değil

Zotac ile NVIDIA birleşimi ve AMP! Edition farkı ile ortaya Zotac GTX 680 AMP! Edition ekran kartı ortaya çıkmış. Standart tasarım GTX 680 kartlara göre oldukça farklılaştırılmış kart üzerinde çift fanlı ve kasamızda 3 slot kaplayan soğutucu tasarımı ve fabrika çıkışlı overclocklu  yüksek hızlarda çalışırken bile oldukça soğuk çalışmakta.

Zotac GTX 680 AMP Edition Teknik Özellikleri ;

GPU Hızı: 1111 MHz

Boost Hızı: 1176 MHz

Bellek Hızı: 6608

Bellek Kapasitesi: 2 GB

Bellek Tipi: GDDR5

Bellek Arabirim: 256 bit

Paralel İşlemci Birimi : 1536

ROP: 32

Zotac GTX 680 AMP! Edition GPU-Z Tablosu ;

 


 

Zotac GTX-680 AMP! Editon ekran kartı kutu tasarımı çok şık ve albenisi var. Kutu içeriğinde bulunan oyun Assassin's Creed CD'leri ile + puan alırken, DVI-HDMI veya HDMI-Mini HDMI adaptörleerinin bulunmamasıyla - puan alıyor. Bu kalite bir ekran kartında en azından bu adaptörlerden birkaçı kutu içeriğinde bulunmalıydı diye düşünüyorum.

1 x ZOTAC GeForce® GTX 680 AMP! Edition Ekran Kartı
1 x ZOTAC Assassin's Creed® 3-Game Pack
1 x TrackMania 2 Canyon 3-Day Game Pass
1 x DVI-to-VGA adaptör
2 x Dual MOLEX-to-PCIe 6-pin güç adaptör kabloları
1 x Kullanım Kılavuzu
1 x Driver CD'si

 

 


 

Zotac GTX 680 AMP! Edition ekran kartında 1 adet DisplayPort çıkışı, 1 adet HDMI 1.4 çıkışı ve  2 adet (1 x DVI-I, 1 x DVI-D) çıkışı bulunuyor.

 


 

 

Zotac GTX 680 AMP! Edition ekran kartı çalışabilmek için  2 adet 6 pin güç girişine ihtiyaç duyuyor. Güç girişi tasarımıda kart gibi değişik. Fanlar güç ihtiyacını kart üzerinden sağlıyor gibi gözüküyor.

 


 

Zotac GTX 680 AMP! Edition ekran kartı tasarımı kartın genel olarak özelliğini yansıtıyor. Kart üzerinde soğutma için 2 fan ve 6 adet bakır ısı iletim borusu ile birlikte gpu üzerinde bakır ısı tabanı ve pasif aleminyum soğutma yaprakları soğutma bloğunda kullanılmış. Ayrıca GPU arkasında konuşlandırılmış kart PCB si üzerinde bulunan hafıza cipleride siyah renkte alüminyum sinklerle pasif olarak ve fanlar vasıtası ile de aktif olarak soğutuluyor.

 

 

 


 

 

 

Zotac, GTX 680 AMP! Edition'da saat hızlarını epey artırıyor ve diğer firmaların önüne geçmeyi başarıyor. Tabi sadece saat hızları ile yetinmiyor. Zotac, özel hazırladığı PCB ve çift fanlı soğutucu ile daha sessiz, daha serin ve daha yüksek overclock performansı sunan bir GTX 680 vaad ediyor.

Zotac, GTX 680'in GK104 GPU'sunu 1111 MHz'de çalışırken GTX 680'in Boost hızı ise 1176 MHz. Bellek hızları da 6608 MHz. Kartın GPU'sunda ve belleklerinde ciddi bir hız farkı bulunuyor. Bu fark da performansa elbet yansıyor. Klasik GTX 680'lerdeki gibi 1536 shader ile gelen Zotac GTX 680 AMP Edition, yüksek hızları sayesinde Pixel Fillrate değerini 35.6 GPixel/s'e, Texture Fillrate değerini ise 142.2 GTexel/s'e çıkartmayı başarıyor.

 

Standart tasarım GTX 680 modeline göre daha hızlı olan kart, fabrika çıkışı %7 overclocklu hız artışı sunuyor. Bu da testlerde gördüğümüz üzere oyunlarda birkaç fps fazladan performans sağlıyor. Yük altında 1111 MHz’e kadar çıkan kartı 1200 MHz’in üzerine çıkartmak mümkün. Özel soğutma sayesinde sıcaklık seviyeleri de çok da yükselmiyor

Zotac GTX 680 AMP! Edition ekran kartı standart tasarımına göre 50 $ daha pahalı fakat 50 dolarlık farkı sunduğu performansı, soğuk çalışması ve daha uzun kullanım ömrü sunması ile fazlasıyla hak ediyor.

Zotac GTX 680 AMP! Edition ekran kartı çok daha performanslı ve daha serin çalışıyor. Grafik işlemcideki ve bellekteki hız artışı kartın performanı oldukça artırmış. Zotac GeForce GTX 680 AMP! tek grafik işlemcili ekran kartlarına tasarımı ve yüksek performansı ile fark yaratırken TurkChip The Best Award ödülünü de hak ediyor.

 

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.