Logo

Zotac marka, NVidia'nın çift GPU'lu en üst segment ekran kartı olan GTX 590 incelememizde. Nvidia GTX 590'ı duyurması ile birlikte NVidia'nın iş ortaklarından Zotac firmasıda kendi GTX 590 modelini piyasaya sundu.

 

Zotac GTX 590 ekran kartının standart modelini inceliyoruz. Tahminim özelleştirilmiş model olan GTX 590 AMP! modelini Zotac firması daha sonra piyasaya sürecek gibi. Şu an için standart modelle idare etmek zorundayız. :) Yeni ZOTAC® GeForce® GTX 590 yüksek grafik performansı için var olan görsellik ve performans bariyerlerini yok eden iki adet yüksek performanslı grafik işlemcisi bir araya getirmektedir.

1024 paralel işlemci ile birleştirilen bir çift Fermi grafik işlemcisi ile Microsoft® DirectX® 11 teknolojisinden güç alan ZOTAC® GeForce® GTX 590 tüm var olan ve gelecek uygulamalarda performansı ile hazırdır. Büyük boyutlu 3GB belleği sayesinde ZOTAC® GeForce® GTX 590 gerçekliği taklit eden görsel ve detaylar için en son uygulamalarda maksimum detay ve 32x seviyesine kadar anti-aliasing desteğini sorunsuz bir biçimde sunabiliyor.


ZOTAC® GeForce® GTX 590 NVIDIA® Surround teknolojisi sayesinde tek karttan doğal üç monitörlü oyun deneyimini sağlamaktadır. 3D destekli bir monitöre veya televizyona bağlandığında ZOTAC® GeForce® GTX 590 Blu-ray 3D filmlerde, 3D resimlerde ve yüzlerce oyunda çok gelişmiş stereoskopik 3D efektler sunarak olağan üstü bir performans sergileyebilir.

Genel detaylar;

* Çekirdek Hızı: 607 MHz
* 1024 paralele işlemci (GPU başına 512 shader)
* Shader Hızı: 1215 MHz
* 3GB GDDR5 belle (1GPU başına 1536MB)
* Bellek Hızı: 3414 MHz
* 768-bit bellek ara yüz (GPU başına 384-bit)
* Üç adet çift kanal DVI-I & mini-DisplayPort çıkışı
* PCI Express 2.0 bağlantı (1.1 ile uyumlu)
* Microsoft DirectX® 11 & OpenGL® 4.1 desteği
* NVIDIA® CUDA teknolojisi ile CUDA C/C++
* NVIDIA® PhysX® teknolojisi
* NVIDIA® 3D Vision™ Surround desteği
* Dörtlü NVIDIA® SLI®-desteği
* ZOTAC® Boost Premium yazılım hediyeli
* Assassin’s Creed®: Brotherhood tam sürüm oyun hediyeli (yükleme kuponu)

Zotac GTX 590 ekran kartının bir GPU-Z tablosunada bir göz atalım;

GPU-Z Tablosundan; kartın 40nm üretim teknoloji kullanılaran Nvidia tarafından üretilen GF110 gpu'sundan 2 adet kullandığını, gpu üzerinde 3 milyon transistör olduğunu öğrenebiliyoruz. Hatta gpu boyutunun 520mm2 olduğunu görebiliyoruz. 


Zotac GTX 590 ekran kartının kutusu oldukça şık. Zotac firması önemli ürünlerine kutusu ile önem vererek farklılık yaratmış. Bazı markalar böyle pahalı ürünlerin kutusunu bazen sıradanlaştırıyorlar. Oldukça pahalı aldığınız bir kartın kutusunu 100$ bir kart gibi davranamazsınız. Zotac firması bu hataya düşmemiş.

Kutu içeriğinde baktığımız, zaman kartın çalışması için gerekli, ihtiyaç duyabileceğiniz güç kablo ilavelerinin bulunduğu DVI-HDMI kablosu, kullanım kitapçıklarını, driver ve yazılım DVD'sini ve hediye oyun kuponunu görebiliyoruz.


 

Zotac GTX 590 ekran kartının tasarımı, Nvidia standart referans tasarım olan GTX 590 ile aynı. Fark sadece kart üzerinde bulunan etiketlerde.

Arka kısmında plakalar var. Bu plakar toplamda 1536MB belleği soğutma. Belleklerin diğer yarısı kartın üst kısmında, fan altında yerleşik. Kartdan bir tane daha alarak SLI köprüsü kullanarak NVIDIA tarafında "Quad GPU" yapabilirsiniz. 

Zotac GTX 590 ekran kartı iki adet 8 pin güç girişinden güç alıyor. Bu nedenle güç kaynağınızın oldukça kaliteli ve yüksek güç sağlıyabiliyor olması gerekiyor.

Zotac GTX 590 ekran kartında, üç adet DVI-D ve bir de mini DisplayPort çıkışı mevcut. 3 adet DVI çıkışı ve 3 monitör ile 3Surround görüntü kurulumu yapabilirsiniz.


3D Mark vantage testine göz attığımızda Zotac GTX 590 açık ara önde diyebiliriz.

 

Furmark testinden maksimum 78 fps puanı alan kart beni şaşırtdı. Tahminim program ayarlarını tam yapamadığım şeklinde. Kart bende çok kısa süre durduğu ve hızlı test etmem gerektiği için sonuç ekranını kaydederken dikkat etmedim herhalde.

Satın alabileceğimiz en hızlı tek GPU'lu kart GTX 580. Fakat çift GPU'da bu durum geçerli değil. Testlerde, AMD HD 6990'la başbaşa çekişiyorlar. Liderlik oyundan oyuna el değiştiriyor. Bazı oyunlarda GTX 590, bazı oyunlarda da AMD 6990 perforfans lideri. Aslında her ikisi içinde en yüksek performans ödülünü paylaşıyorlar. Fiyat/performans açısından tüm üst düzey kartlar gibi çift gpu'lu modeller pek başarılı değiller. GTX 570,  400 Dolar civarında. İki tanesi ile büyük ihtimal bir GTX 590 dan daha iyi olacak. Benzer durum AMD HD 6970 için de geçerli.


AMD tarafında HD 5970 uzun bir süre kendisine rakip bulamazken ve 2 sene gibi bilgisayar teknolojisi için çok uzun bir sürede performans liderliğini korudu. HD 5970'in yerine gelen AMD HD 6990'ı piyasaya girerek liderliği devr alırken Nvidia GTX 480'dan sonra GTX 580 ile tek GPU' lu ekran kartı liderliği aldı. Aynen AMD gibi NVIDIA firmasıda hemen çift GPU'lu modeli GTX 590 ekran kartını piyasaya sunarak liderliği almaya çalıştı ama durum iu an için bence %50-%50.

Bir Nvidia tutkunu olarak (Her ne kadar Nvidi tarafından bir katkı görmesekte) Nvidia bence GTX 590 için; her gpu üzerinde Corsair H70 işlemci soğutucu benzeri bir uygulama ile bir radyatör ve bir fanla ısınma problemlerini giderip, GTX 580 çalışma hızları hatta daha fazlasını her gpu'ya uygulayarak hem sessiz, ısınmayan ve çok yüksek performanslı bir ürün elde edip, konumunda liderliği ele geçirebilir.

Zotac GTX 590 modeli ise piyasada alabileceğiniz birkaç GTX 590'dan biri. Kart diğer markalara göre bir kaç dolar daha ucuz. Kartın diğer marka 590'lara göre artıları; tam sürüm oyun hediyesi ve şık kutu tasarımı. Zotac® GTX 590 şık tasarımı, çok yüksek performansı ve kutu içeriğindeki oyun hediyesi ile TurkChip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.  

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.