Menu

Makale Dizini

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartını inceliyoruz.

 

 

 

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartın ilk gördüğünüzde yok  artık bu kadar da olmaz diyorsunuz. Alta, üste, yana her yöne büyük ve iri olan kart kasamızın arka tarafında 3 slot yer kaplıyor. Asus GTX 580 DirectCu II ekran kartını almadan önce kasanıza sığacağını ve güç kaynağınızın gücünün yeteceğini hesaplamalısınız.

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartının bu iri yapısının nedeni Asus' a özgü özel soğutma sistemi. NEC güç entegresi, gpu üzerine direkt temas eden beş adet bakır ısı borusu ve 2 adet 10cm fan, aleminyum yapraklardan oluşan pasif soğutma bloğundan oluşan soğutma sistemi oldukça başarılı ve sessiz çalışmakta. Soğutma sisteminin çalışma mantığı ise şöyle; gpu üzerinde oluşan ısı, ısı boruları vasıtasıyla aleminyum bloğa iletilir. Aleminyum bloktaki ısı 2 fan sayesinde soğutulur ve dışarı atılır.

Asus, yüksek performans segmenti için hazırladığı özel tasarımlı GeForce GTX 580 DirectCU II modeli, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GF110 GPU'sunun güç vermekte. DirectX 11 destekli ekran kartı, yüksek kaliteli komponentleriyle ve gösterişli yapısıyla dikkat çekiyor. Kartın hemen bir GPU-Z ekran görüntüsüne bir göz atalım.

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartı 40nm üretim teknolojisi ile üretilmiş. 520mm2 boyutundaki gpu üzerinde 3000milyon transistör bulunmakta. 384 Bit'de çalışan gpu, fabrika çıkışlı overclocklu olarak satılmakta. GPU 782Mhz hızında çalışırken, kart üzerinde standart NVIDIA tasarımındaki gibi 1536MB GDDR5 bellek bulunuyor. Bu bellekler 1002 Mhz hızında çalışmakta.