Logo

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartını inceliyoruz.

 

 

 

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartın ilk gördüğünüzde yok  artık bu kadar da olmaz diyorsunuz. Alta, üste, yana her yöne büyük ve iri olan kart kasamızın arka tarafında 3 slot yer kaplıyor. Asus GTX 580 DirectCu II ekran kartını almadan önce kasanıza sığacağını ve güç kaynağınızın gücünün yeteceğini hesaplamalısınız.

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartının bu iri yapısının nedeni Asus' a özgü özel soğutma sistemi. NEC güç entegresi, gpu üzerine direkt temas eden beş adet bakır ısı borusu ve 2 adet 10cm fan, aleminyum yapraklardan oluşan pasif soğutma bloğundan oluşan soğutma sistemi oldukça başarılı ve sessiz çalışmakta. Soğutma sisteminin çalışma mantığı ise şöyle; gpu üzerinde oluşan ısı, ısı boruları vasıtasıyla aleminyum bloğa iletilir. Aleminyum bloktaki ısı 2 fan sayesinde soğutulur ve dışarı atılır.

Asus, yüksek performans segmenti için hazırladığı özel tasarımlı GeForce GTX 580 DirectCU II modeli, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GF110 GPU'sunun güç vermekte. DirectX 11 destekli ekran kartı, yüksek kaliteli komponentleriyle ve gösterişli yapısıyla dikkat çekiyor. Kartın hemen bir GPU-Z ekran görüntüsüne bir göz atalım.

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartı 40nm üretim teknolojisi ile üretilmiş. 520mm2 boyutundaki gpu üzerinde 3000milyon transistör bulunmakta. 384 Bit'de çalışan gpu, fabrika çıkışlı overclocklu olarak satılmakta. GPU 782Mhz hızında çalışırken, kart üzerinde standart NVIDIA tasarımındaki gibi 1536MB GDDR5 bellek bulunuyor. Bu bellekler 1002 Mhz hızında çalışmakta.


Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartının arka panelinde son kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak derecede 2 adet DVI, 1 adet Display Port ve HDMI çıkışları yer almakta.


 

Asus GTX 580 DirectCu II Ekran kartının soğutma sisteminde bulunan 2 adet fan, overclocklu gpu nedeniyle ve yüksek performansda çalışabilmek için kart 2 adet 8 pin güç girişine ihtiyaç duymakta. Kart tam performansda 310W güç tüketebiliyor. O nedenle bu ekran kartını alacak iseniz sisteminizde en az 900W' lık kaliteli bir güç kaynağı bulundurmalısınız.


Furmark testinden 8755 puan al kart, ayrıca min FPS 127, max. FPS 205 ve ortalama yani avg FPS 146 puan aldı. Şu ana kadar yaptığım ekran kartı testlerinde aldığım en yüksek puanı alan kart FurMark testinde oldukça başarılı.


Şu ana kadar yaptıım 3D Mark Vantage testlerinde GPU skoru olarak en yüksek puanı alan Asus GTX 580 Direct Cu II ekran kartı performans olarak en üst tepedeki yerini aldı.


Oyun testlerinde çift gpu'lu rakibi 5970 sadece 1 oyun testinde gerisinde kalan Asus GTX 580 Direct CU II diğer testlerde tek gpu'lu olmasına rağmen Amd 5970 ekran kartını geride bırakarak liderliğini sürdürdü. 

 


ASUS GTX 580 Direct CU II ekran kartı kasamızda 3 slot yer kapladığı için, kartı alacakların kasalarının uygun olduğu ve anakart üzerinde başka bir pcı kart kulanamayacaklarını bilmeleri gerekir. Kartın yapısından dolayı en fazla kart ile 2'li SLI yapabiliyoruz. ASUS GTX 580 Direct CU II Ekran kartı fabrika çıkışlı en fazla %1 overclcoklu gelmekte. Bu performans açısından bizim farkedemeyeceğimiz bir oran. Kartın çalışırken en beğendiğim özelliği 2 fana rağmen oldukça sessiz çalışması oldu.

ASUS GTX 580 Direct CU II ekran kartı günümüzde tek gpu'lu kartlar içinde gerek görünümü gerekse de performans açısından diğer kartlara göre yeri en tepede. Ayrıca PhsyX, DirectX 11, ve OpenGL, 3D desteği sunması ise kartın artıları. Asus GTX 580 DirectCu II ekran kartı şık görünümü, başarılı soğutma sistemi ve tasarımı, yüksek performansı ile TurkChip The Best ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.