Menu

Makale Dizini

Samsung C24FG70 kavisli oyuncu monitörünün uzun kullanım incelemesi sizlerle

Oyuncu Monitörleri

Dünyada oyuncu sayısının artmasıyla beraber teknoloji firmaları da oyuncuların kriterlerine uygun ürün geliştirmelerinde bulundu. Her türlü ekipmanın ve donanımın oyunculara göre şekillendirilmesiyle monitörlerde de büyük gelişmeler gösterildi. Özellikle yenileme ve tepki hızlarının düşürülmesi görüntü aktarımı tarafında çok daha iyi bir kullanım sundu. Bu gelişmeler ile beraber ortaya çıkan ürünlerden birisi olan Samsung C24FG70 incelememizde.

Monitör Özellikleri

Oyuncu monitörlerinde aranan ilk özelliklerden bazıları tepki süresi ve tazeleme hızıdır.  Samsung C24FG70,  144Hz’e kadar tazeleme hızı ve 1ms tepki süresi ile bu özellikleri kesinlikle karşılamakta. 1920x1080 Full HD çözünürlüğe sahip monitör yüksek piksel sayısı ile çok daha iyi bir görüntü sağlıyor.  Quantum Dot renk teknolojisi ile her türlü görüntülü içerik için canlı renklerin korunmasıyla kullanıcın gözüne hitabı oldukça artıyor. Monitör menüsünde özellikle ayarlanabilir görüntü modlarıyla beraber Samsung C24FG70, her türlü oyun için farklı bir görüntü deneyimi sağlıyor.

 Tasarım olarak 1800R kavisli yapısı ile kullanıcının oyun dünyasına en iyi şekilde girmesini sağlayan monitör, 23,5 inç bir boyuta sahip. Kavisli ekranının yanı sıra ince çerçevesi ile de beraber görüntünün kullanıcıyı içine çekmesini sağlıyor.  Ayarlanabilir ergonomik menteşeli iki koldan oluşan monitör stantı, güzel bir görüntünün yanı sıra kullanım alanında ekranın yukarı ve aşağı; sağa ve sola döndürülmesini kolaylıkla sağlayarak monitörün tercihe göre şekillendirmesine imkan veriyor. Bu sayede monitör dikey çevrilerek pivot modda iken oyun oynamanın yanı sıra internet sitelerinde gezinmek ve yazılımcılar için daha kolay bir arayüz ile kod yazabilme olanağı sağlıyor. Ürün dairesel alt stantı ile de kullanılabilir belirli bir alan oluşturuyor. stant kolları arasında bulunan kabloların yerleştirilebileceği alan da fazla kablo derdini ortadan kaldırıyor.

 Monitörün menü ve ayar kısmı için oldukça kullanışlı bir ara yüz oluşturulmuş. Ürünün sağ arkasında bulunan joystick güç tuşuna bastığımızda ilk olarak karşımıza 4 menü seçeneği çıkmakta. Bu seçenekler ile monitörü kapatma, bağlantı portu değiştirme, göz koruma modu ve monitör menüsüne geçiş olmak üzere seçenekler bulunmakta. Menüye geçiş sağlandığında hazır görüntü ayarlarının yanında monitörün tüm görüntü ayarlarında kolaylıkla değişiklik sağlanarak tamamen kişileştirilmiş bir görüntü modu ayarlamak mümkün. AMD işlemci sahibi kullanıcılar için ekstradan FreeSync özelliği ile de keskin geçişler çok daha iyi bir görüntü ile sağlanmakta. Monitörün alt tarafında bulunan fonksiyonel tuşlar ile ayarlanan görüntü modları arasında hızlı geçiş yapılabiliyor.

 Bağlantı özellikleri olarak Samsung C24FG70,  3,5mm kulaklık çıkışı, 2 adet HDMI girişi, Display Port girişi ve servis bağlantı portu bulunuyor. Görüntünün HDMI ile aktarılması durumda 120Hz tazeleme hızı olurken Display Port ile gerçekleşen aktarımda 144Hz tazeleme hızına ulaşılabiliyor.

 

 

Değerlendirme

Samsung C24FG70 oyuncular için kesinlikle birebir olan bir monitör. Oyun oynanışı sırasında kavisli ekranı sayesinde direkt olarak kendinizi oyun içerisinde hissetme fırsatı eşsiz bir deneyim sunmakta. Ayarlanabilir modları ile de beraber tamamen kişileştirilmiş bir görüntü modu oluşturma olanağı görüntüyü kendi zevkinize göre şekillendirmenizi sağlıyor. Standı ile oldukça güzel bir tasarım sağlasa da büyük de bir yapıya sahip olması sebebiyle kullanımı durumda derin bir masa tercih edilmeli. Eksik kaldığı bir yön olarak monitörde dahili bir hoparlör bulunmaması özellikle film izleme zevkine olumsuz etkide bulunabilir.