Logo

Swiftech'in overclock tutkunları için özel tasarladığı H240-X2 sıvı soğutma işlemci soğutucusunu inceliyoruz.

Overclock ve yüksek performans tutkunları için en önemli donanım parçalarından bir tanesi de işlemci soğutucusu. Sıvı soğutma işlemci soğutular ise günümüzde oldukça popüler. Ülkemizde satışı bulunmayan Swiftech ürünlerini ise sadece Amazon gibi internetden alabiliyoruz ne yazık ki. İncelememizdeki H240-X2 Swiftech'in muhteşem ürünlerinden bir tanesi. Peki Ülkemizde oldukça tutulan ve satılan Corsair'den ne farkı var? Şöyle söyleyebilirim Kalite farkı. Kullanılan malzemelerin ve pompanın kalitesi çok farklı. Bu farkı elinize ürünü aldığınızda ve performans olarak hissediyorsunuz. Öncelikle Swiftech H240-X2 Teknik özelliklerine bir göz atalım;

 

 


Swiftech H240-X2 firmanın ürün yelpazesindeki en güçlü sıvı soğutma sistemi olma özelliğine sahip. Bu model dışında yine çift fanlı radyatöre sahip birçok model mevcut ancak Swiftech H240-X2’de öne çıkan nokta 293 mm uzunluğundaki radyatör ve yeni nesil apogee ısı tabanı. 293 mm’lik radyatör, iki adet 140 mm’lik 2 adet fan ile soğutuluyor. Fanların PWM özelliğinde ve bu sayede ihtiyaç duyulduğunda otomatik olarak dönüş hızını artırarak sistemin sürekli olarak soğuk olarak kalmasını sağlıyorlar. Fanların ulaşabileceği en yüksek devir 1800 rpm. Bu sayede Swiftech H240-X2, gerçekten de yok denebilecek bir ses düzeyinde çalışıyor. Swiftech H240-X2 tamamen kullanıma hazır bir sistem. Bu nedenle kasamıza montaj etmek için üst seviye mühendislik bilgisine gerek yok.

 

Swiftech H240-X2Sıvı soğutma bloğunda yüksek performans elde edebilek ve en iyi ısı iletimi sağlamak için şeffaf yapıda yeni Apogee™ XL2 ısı tabanı kullanılıyor. Şeffaf yapısı sayesinde renk sıvısı sayesinde H240-X2 kişiselleştiriebiiyoruz.

 Swiftech H240-X2 Kutu içeriği oldukça zengin diyebilirim. Kullanım kılavuzu, montaj aparat ve vidaları, 3 farklı renkte renklendirme sıvısı, kaliteli termal macun, fan çoğaltıcı adaptör gibi birçok yenilik bulunuyor.

Swiftech H240-X2 sıvı soğutma bloğunu farklı renklerde isteğinize göre renklendirebiliyorsunuz. Daha önce bahsettiğimiz üzere kutu içeriğinde 3 farklı renkte (kırmızı-mavi-şeffaf) renklendirme sıvı tüpü bulunuyor. Böylece Swiftech H240-X2 kasa içi modifikasyondan hoşlanan kullanıcılar için de benzersiz bir özelleştirme imkanı sunmuş oluyor.

Kutu içeriğinde fan çoğaltıcı adaptörü kasamızda herhangi bir yere sabitleyerek kullanıyoruz ve anakart üzerinde bulunan az sayıdaki fan soketi nedeniyle oluşan problemi gidermiş oluyoruz. İyi düşünülmüş bir özellik. Kasa ön fanı, arka egsoz fanı ve bazı kasalarda önde 2 üste ve altda 2 adet fan bile kullanılabiliyor. Bu nedenle radyatör üzerinde yer alan 2 fan için bağlantı soketi sıkıntısı yaşabiliyoruz.

Şimdi ise test zamanı. Bakalım H240-X2 soğutucumuz nasıl bir performans sergileyecek. Testi nasıl yapıyoruz? Prime95 gibi benchmark programları kullanarak "Maximum Heat" gibi seçenekle işlemcimizi iyice ısıtmaya çalışıyoruz. Sonrasında lazer termometre ve ısı değerlerini gösteren programlar sayesinde oluşan maksimum ısı değerlerini öğrenip tablo haline getiriyoruz. Teste başlamadan önce test sistemimizden bahselim;

Test sonucuna baktığımızda Intel Core i7 6700K işlemci 4.4 GHz seviyesine alınıp yüzde 100 yük altında tutulduğunda Swiftech H240-X2 işlemci soğutucusu sıcaklığının 62 derece seviyesini geçmemesini sağlıyor ve diğer tüm soğutucuları geride bıraktığını görüyoruz. Bu durumda bile sessizliği koruyan soğutucu benim beğenimi kazanıyor. 

Malzeme kalitesi olarak Swiftech H240-X2 gerçekten de günümüzün en iyi standartlarına sahip. Bir diğer önemli nokta olan gürültü. Swiftech H240-X2 iki fanlı olmasına rağmen oldukça sessiz. Pompa vızıltısı veya fan gürültüsü duymuyorsunuz.  Yeni nesil pompa tasarımı ve yüksek kalitedeki 140 mm’lik fanlar görevini son derece iyi yapıyor.

 


Özellikle overclock yapmaya merakınız varsa size iyi bir işlemci soğutucunun ne kadar da kritik bir etkiye sahip olduğunu anlatmamıza gerek yok. Swiftech, kullanıma hazır sıvı soğutma sistemlerinde de uzun zamandır faaliyet gösteriyor ve firmanın H serisindeki H240-X2 modeli özellikle overclock tutkunlarının ihtiyacını yüksek kalitesi ile sessiz, etkili bir şekilde karşılama kapasitesi ile ön plana çıkıyor. Özetle Swiftech H240-X2 Sıvı soğutma yüksek kalitesi, yüksek soğutma performansı, kişiselleştirilebilir olması ve sessiz çalışması ile Turkchip The Best öülünü hak eden çok başarılı bir ürün.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.