Logo

Akasa'nın Venom R10 Sıvı Soğutma İşlemci Soğutucusu İnceliyoruz.

Akasa Venom R10 için 12cm radyator ve CPU/PUMP blok üzerinde RGB aydınlatması bulunan, fiyatı makul bir sıvı soğutma işlemci soğutucusu diyebilirim. Fiyatının makul olması için Akasa kutu içeriğinde fana yer vermemiş ve 12cm fanı ayrıca satın almanız gerekiyor ki aslında bana göre iyi bir şey. Ben kullandığım sıvı soğutmalarda şimdiye kadar orjinal fanları hiç kullanmadım. Orjinal fan yerine daha performanslı ve sessiz kaliteli fanları kullanmayı tercih ettim. Ayrıca günümüzde RGB olayının yaygın almasından dolayı kaliteli bir RGB fan alıp kasanızı da renklendirebilirsiniz.

4 pin Bağlantı ile anakartımıza takılan RGB LED aydınlatma Asus Aura, MSI Mystic ve Gigabyte Fusion gibi uygulamalarla kontrol edilebiliyor.

Akasa Venom R10 Teknik Özellikleri :
- Uyumluluk:
Intel LGA775, LGA115X, LGA1366, LGA2011, LGA2066
AMD Socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2 & FM2+
- Soğutucu Tabanı : Bakır
- Radyator Ölçü: 153 x 120 x 27mm
- Pompa çalışma voltajı: DC 12V
- Hortum Uzunluğu : 320mm
- Hortum Kalınlık: Ø 12mm
- Fan : 1 fan slot (120mm)
- Bağlantı : 3-pin Pompa Güç Bağlantısı ve 4-pin RGB bağlantısı
- Garanti Süresi : 2 Yıl

Kutu İçeriği : Radyatör Vidaları, Fan Vidaları, LGA2011 Vidası, Termal Macun, Yaylı Somunlar,

Yalıtkan Koruyucu Bant, Arka Plaka, Arka Plaka Contası, Arka Plaka Vidaları, AMD Klipsi, Güç Kablosu


Akasa Venom R10 işlemci soğutucusu montajı oldukça kolay diğer sıvı soğutma sistemlerine göre. Montaj esnasında hiç zorluk yaşamadım ama kullanım kılavuzundaki resimler birazcık daha büyük ve renkli olabilirmiş. Resimlerden montaj vidaları nedir hangi sisteme aittir anlaşılamıyor.

Akasa Venom R10 işlemci soğutucusu cpu üzerine gelen soğutma bloğu bakır ısı tabandan oluşuyor. Buradan alınan ısı motor ile radyatöre iletilirken radyatörden gelen soğuk sıvı tekrar işlemci üzerinden geçerek bir döngü oluşturuluyor. Soğutma uzmanlarının tavsiyesi radyatörde 2 fan kullanmamız. Bir tanesi radyatöre soğuk hava üflerken diğerinin sıcak havayı radyatörden uzaklaştırılması amaç. Yani fanları aynı yönde takarak tost yapacağız :-)

Akasa Venom R10 işlemci soğutucusunu AMD Ryzen 2700X ve Gigabyte B450 Aorus M Anakart ile kullandım. Kasa kapalı ve microATX bir kasa olduğu için RGB gerek duymadım ve soğutucu üzerine fan olarak da Aerocool AE-CFPL120RD 12cm 4 pin pwm kırmızı led fan kullandım.

AMD RYZEN 7 2700X İşlemciyi CineBench ve Wprime testlerinde zorladım ve maksimum 59C derece görebilirken en yeni oyunlarda yaptığım testlerde ise 65C dereceyi geçmediğini gözlemledim ki bu değerler bir sıvı soğutma için oldukça iyi. 


Akasa Venom R10 işlemci soğutucusu motoru çalışma esnasında kullandığım diğer sıvı soğutmalara göre biraz sesli çalışıyor ama rahatsız edici bir ses değil. Özellikle bilgisayar ilk çalışma esnasında çok az bir süre kullandığım kasayı biraz titretiyor. Fakat Akasa Venom R10 işlemci soğutucusu piyasada alabileceğiniz en uygun sıvı soğutma sistemi diyebilirim. Biliyorsunuz diğer markaların benzer ürünleri 1000tl civarında satılabiliyor. Fakat Venom R10 işini hakkıyla yapıyor ve işlemci oyunlarda 65 celsius derecenin üzerine çıkmıyor. Diğer sistemlere göre montajı oldukça kolay ve AM4 soket ile de uyumlu olması güzel bir özellik. Uygun bütçe ile arayanlara rahatlıkla tavsiye edebilirim. Kutudan RGB fan çıksa çok daha iyi olurdu tabiki.

Özetle Akasa Venom R10 işlemci soğutucusu tam bir fiyat/performans ürünü. Soğutma konusunda uygun bir çözüm istiyorsanız düşünmeden alabilirsiniz.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.