Logo

  EKWB'in hepsi bir arada sıvı soğutma kiti EK AIO 240 D-RGB'yi test ediyor ve inceliyoruz.

Şık bir tasarımla satın aldığımız sıvı soğutma kitlerinden aynı zamanda, kolay montaj, çok iyi bir soğutma performansı ile sorunsuz, uzun kullanım ömrü de bekliyoruz. İşte tam bu nokta da sıvı soğutma konusunda uzman olan EKWB; fanları, kaliteli ısı boruları, radyatörü ve oldukça şık görünümlü bir soğutma bloğu ile donatmış olduğu AIO 240-D-ARGB ile bizlere çok iyi bir çözüm sunuyor.

Vardar RGB / aRGB uyumlu fanlarla birlikte gelen (adreslenebilir için aRGB'de “a” bulunur) sıvı soğutma kiti önceden monte edilmiştir ve kutudan çıkar çıkmaz kuruluma hazır olup tek yapmanız gereken fanları monte etmeniz. Oldukça hoş ve şık bir görünüme sahip olan EKWB AIO, devasa sıvı soğutma arenasında rekabetçi bir model sunuyor.

EKWB AIO 240 D-ARGB, masaüstü bilgisayarlar için hepsi bir arada sıvı soğutma çözümü ve 120mm, 240mm ve 360mm'lik versiyonları mevcut. Test ettiğimiz 240mm kit, sıvı soğutmaya dayanan bağımsız bir (AIO) CPU soğutma ünitesidir. Çok zor bir kurulum gerektirmez. Pompa ve radyatör tarafından sevk edilen basınç testiyle, yıllarca bakım gerektirmeyen çalışma için doğrudan fabrikadan önceden doldurulur ve mühürlenir. Bu kullanım kolaylığı, en yeni Intel LGA 1155/1156/2011 ve AMD FM2 yuvalarının yanı sıra, Threadripper işlemciler hariç Ryzen AM4  olmak üzere en yeni Intel ve AMD soketlerini destekliyor.

Seri, soğutma performansını en üst düzeye çıkarmak için uygun bir radyatör ile birlikte verimli termal iletim sağlamak için yüksek yoğunluklu bir su mikro kanalı ve bakır kaplama bloğu ile donatılmış. Ünite, tüm büyük anakart üreticilerinin popüler RGB senkronizasyon teknolojileri ile de uyumlu.

EKWB AIO 240 D-ARGB Teknik Özellikleri;

 


Kutu ve Kutu İçeriği;

EKWB AIO 240 D-ARGB Kutusu beyaz renk tasarımına sahip oldukça şık görünüyor. Kutuyu açtığımızda bizi gerçek kalın bir kullanım kitapçığı karşılıyor. Bazı markaların uyduruk siyah/beyaz fotokopi kağıdı konulmamış. Kitapçığı bile kalite.

Kutu açıldığında, radyatör, fanlar, borular, pompa / soğutma bloğundan oluşan sıvı soğutma ünitesini görüyorsunuz. Herşey önceden takılmış ve kullanıma hazır. Çok çeşitli CPU soketlerini destekleyen bir arka plaka ve mini bir termal macun tüpü montaj kiti içersinde yer alıyor. Tüm bu parçalardan gözünüz korkmasın, kurulum oldukça basit. Bazı markaların soğutucularında olduğu gibi montaj esnasında mühendis olmanıza gerek yok.

EK-AIO 240 ünite
2 adet EK-Vardar S 120ER D-RGB Fan
Montaj Kiti
Termal Macun Tüpü
Kullanım kılavuzu

CPU Soket Desteği
Intel LGA: 1150, 1151, 1155, 1156, 2011, 2011-3, 2066
AMD : AM4

Intel LGA 2011/1366/1156/1155/1150 ve AMD Socket FM2 / FM1 / AM4 / AM3 + / AM3 / AM2 + / AM2 tabanlı işlemciler ile Ryzen AMD AM4 soketi, Ryzen serisi 1000, 2000 ve 3000 dahil olmak üzere destekleniyor ancak ne yazık ki Ryzen Threadripper serisi işlemciler desteklenmiyor. 

İşlemci üzerine gelen sıvı soğutma bloğu hazır termal macunlu olarak geliyor. Ayrıca 4 pin fan bağlantı soketi ve +5v ARGB bağlantısı için 2 adet 3 pin soket bu soğutma bloğundan çıkıyor.

2 adet EK-Vardar S 120ER D-RGB Fanlar, 120mm ve PWM tabanlı, aRGB uyumlu, 550 - 2200 RPM arasında geniş bir hız ayar aralığı sunarak hafif yükler altında sessiz çalışma ve ağır kullanım sırasında maksimum hava akışı sağlıyor.

Radyatör ise tam bir dikdörtgen ve köşeli bir yapıya sahip. Yumaşatılmış köşeler tercih edilmemiş. O nedenle bazı kasalarda montaj esnasında problem çıkartabilir.

CPU soğutma bloğunda / pompasında ayna kaplaması olmayan tamamen bakır bir taban görüyoruz, ancak kesinlikle kare, çok düz, iri ve tamamen beyaz. ASETEK lisanslı bir tasarım için tipik olan taban plakasını çevreleyen çok sayıda vida görüyoruz. Blok / pompa tasarımında patenti elinde tutan bir şirket, aynı zamanda bu sektörde çok büyük bir tekel.

Test zamanı. Soğutma kriterleri için işlemcimizi 2 kademe overclocklu olarak boşta ve yükte test sonuçlarına bakıyoruz. Bu sayede soğutma sisteminin gerçek performansını görmüş oluyoruz. Zaten sıvı soğutmayı neden alıyoruz ki.

Test Sistemi:

24C ortam oda sıcaklığında ölçüm yaptığımı belirtelim. Ortam sıcaklıkları biraz da olsa soğutma performansını etkiler. Yukarıdaki tabloya bir göz attığımızda, soğutucunun Swiftech ve Noctua D15S yakın, oldukça iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Ama söylemeden geçemeyeceğim fanlar yükte çok gürültülü çalışıyor. İlk fırsat bu fanları değiştirmek lazım.. Ben daha çok sessiz bir bilgisayar kullanma taraftarıyım. O nedenle gürültü benim için önemli.


Şık tasarımlı ve gösterişli LED'lerle harika bir tasarıma sahip  EK kit müthiş görünüyor. Genel olarak performansı kesinlikle iyi fakat gürültülü fanlar işi bozuyor.  Bu durumu biraz ince ayar ile giderebilirsiniz. BIOS'taki fan RPM'sini düşürebilir, otomatik sessize alabilir veya başka fanlarla değiştirebilirsiniz.
 
120, 240 ve 360 ​​versiyonları için 64€, 105€ ve 126€ fiyat etiketi ile satılıyor. Bu fiyata 37€ vergiler ve kargo ücretini eklemeniz gerekiyor.

EKWB AIO 240 D-ARGB öncelikle çok şık bir tasarıma sahip. Montajı kolay. Malzeme kalitesi oldukça iyi. Fanlar çok gürültülü çalışması tek negatif tarafı diyebilirim. Ama bu durumu anakart fan ayarlarından sessiz konuma alarak kolayca ayarlayabilirsiniz veya fanları başka marka fanlarla değiştirebilirsiniz. Ayrıca Fiyat/Performans olarak da çok iyi bir konumda. 5 yıl garanti ile satılması ve Türkiye'ye gümrüğe takılmadan, satın alma esnasında peşin olarak vergi/kargo masraflarının alınarak gönderilmesi ise çok büyük bir kolaylık. Tüm bu özellikleri ile EKWB AIO 240 D-ARGB sıvı soğutma sistemi Turkchip Golden Award ödülünü hak eden, sizlere tavsiye edebileceğim başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.