Logo

Noctua firmasının en yeni ürünleri NH-D15S ve NH-C14S işlemci soğutucularını inceliyoruz.

 

Noctua firmasının en iddialı modeli olan yeni nesil NH-D15S en yüksek soğutma performansını sunabilmek adına çift kule radyatör, iki kulenin tam ortasında 14cm fan ve 6 adet bakır ısı borusu tasarımı sayesinde daha da az gürültü ve daha yüksek soğutma performansı vaat ederken tasarımda alıştığımız Noctua renkleri ve malzeme kalitesi devam ediyor. Öncelikle Noctua NH-D15S'in teknik özelliklerine bir göz atalım;

Noctua NH-D15S işlemci soğutucusu kutusu ve kutu içeriği olarak her zamanki Noctua renkleri, tasarımı ve malzeme kalitesi kullanılmış. Kutu içeriğinde montaj için uzun özel tornavida, ikinci fan bağlantısı için çift tel,  fanı başka yere takacaklar için dört çelik vida ve dört lastik conta, firma logolu yapışkanlı rozet, NT-H1 termal macun, Y kablosu ve en yüksek hızı 1200 devire düşüren L.N.A. filtreleri bulunuyor. İntel ve AMD sistemlerin montajı için ayrı ayrı kutularda aparatlar bulunuyor.


 

Noctua firmasının yeni nesil NH-C14S düşük profil tipinde HTPC, Kubb PC veya Mini ITX kasa kullanıcıları için en yüksek soğutma performansını sunabilmek için aleminyum yapraklar, nikel kaplama bakır ısı tabanı, 14cm fan ve 6 adet nikel kaplanmış bakır ısı borusu kullanılmış e bu sayede daha da az gürültü ve daha yüksek soğutma performansı vaat ederken tasarımda alıştığımız Noctua renkleri ve malzeme kalitesi devam ediyor. Öncelikle Noctua NH-D15S'in teknik özelliklerine bir göz atalım;


Özellikler ;

Fan Özellikleri ;

 

Noctua NH-C14S işlemci soğutucusu kutusu ve kutu içeriği olarak her zamanki Noctua renkleri, tasarımı ve malzeme kalitesi kullanılmış. Kutu içeriğinde montaj içintornavida, ikinci fan bağlantısı için çift tel, dört plastik montaj vidası, firma logolu rozet, NT-H1 termal macun, Y kablosu ve en yüksek hızı 1200 devire düşüren L.N.A. filtreleri bulunuyor. İntel ve AMD sistemlerin montajı için ayrı ayrı kutularda aparatlar bulunuyor.


 

Noctua NH-D15S ve C14S İşlemci soğutucularını satın almadan önce anakart ve RAM bellek uyumluluk konusunda emin olmanız gerekiyor.  Dev boyutlardaki NH-D15S işlemci soğutucusunda çift kule tasarımlı ve her iki kule arasında montajlı halde NF-A15 fan bulunurken arada az da olsa boşluk var. Ayrıca 2.nci fan da kutu içeriğinde bulunuyor. Fanlar 25 mm kalınlık, 140 x 150 mm boyutlarında ve 4 pin PWM özelliğinde güç bağlantısı kullanıyorlar.  Çok sayıda yüksek kaliteli alüminyumdan üretilmiş ince plaka yapraklar 2 ayrı sütünda 2 ayrı kalınlıkta dizili durumda. Alt kısımlardaki ram yuvalarının üzerine denk gelen yaprakların uzunluğu biraz kısaltılarak uzun soğutuculu ramler için önlem alınmış. Noctua NH-D15S işlemci soğutucusunda 6 adet bakır ısı borusu nikel kaplı ve eşit aralıkla dizili. Fanı çıkarınca çift kule radyatörün kalitesi ve  daha net görülebiliyor. Hayli sağlam ve kararlı olan gövdede işçilik üst seviyede. Altı bakır ısı borusu bir uçtan diğer uca gövdeyi dolaşıyor.

Noctua C14S ise minimal tasarıma sahip olup htpc,küp veya mini itx kasa kullanıcılarının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak performans ve sessizlik amacıyla üretilmiş. Kaliteden ve temel soğutma ileşenlerinden kullanılmaya devam edilmiş. Yine çok sayıda aleminyum yaprak, 6 adet bakır ısı borusu ve kalite bir fanı bünyesinde bulundurun C14S performans açısından neler sunuyor testlerde göreceğiz. Öncelikle test sistemimizi gözden geçirelim;

Test Sistemi ;

Test sonucu baktığımızda Noctua D15S'in C14S'e göre daha başarılı olduğunu görüyoruz. Fakat C14S'in Corsair sıvı soğutmalar kadar performans sergilediğini görebiliyoruz. D15S ise soğutma performansı ile göz dolduruyor. C14S daha önce bahsettiğimiz üzere tamamen sessizlik ve mini kasalara uyumluluk için üretildiği için yapısı gereği soğutma performansı olarak D15S'in gerisinde kalması çok normal ama kendi sınıfında değerlendirdiğimizde ise oldukça başarılı bulduğunu söyleyebilirim.


 

 

Noctua NH-D15S ile Noctua firması bir kez daha kalitesini kanıtladı ve soğutma performansını biraz daha iyileştirmeyi başardı. En iyi işlemci soğutucularından biri olan NH-D15S modeli su soğutma sistemi performansına iyice yakınlaştırmış durumda. Haliyle çift kule radyatör sistemi epey yer kaplıyor ama kasanızla ilgili büyüklük problemi yoksa montaj son derece kolay ve yeni nesil işlemci soketlerinin tümüne destek veriliyor. Noctua NH-D15S için söylenecek fazla söz yok. Yüksek performans, sessizlik, çok kaliteli malzeme ve kutulama, zengin kutu içeriği, 6 yıl garanti gibi özellikleri göz önüne alınırsa Noctua NH-D15 Turkchip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün diyebilirim.

Noctua NH-C14S ise küçük tip kasa kullanıcılarının isteklerine odaklanarak üretilmiş ve her zaman olduğu gibi Noctua kalitesiniden vazgeçilmemiş. C14S; sunduğu performansı,  sessizliği, zengin kutu içeriği ve kalitesi ile Turkchip Silver Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün.

 

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.