Logo

Thermalright firmasının SilverArrow IB-E Extreme İşlemci Soğutucusunu inceliyoruz.


Thermalright SilverArrow IB-E Extreme İşlemci Soğutucusu; 6mm kalınlığında nikel kaplı 8 adet ısı borusu,çift radyatör ve fan ile nikel kaplama saf bakır ısı tabanı oluşan Thermalright Silver Arrow işlemci soğutucusu şık görünümünün yanında performansı ile göz dolduruyor.

U” şeklindeki metal yaprak ve ısı borusu tasarımı sayseinde kasanızın durumuna göre 3 adete kadar 140 mm fan konulmasını mümkün kılıyor. Fakat kutu içeriğinden 2 adet fan çıkıyor diğeri isteğe ve kasanızın uygunluğuna bağlı. 8 tane ısı borusu içeren soğutucu, ısı iletimi konusunda son derece başarılı. 

İntel tarafında soket 775/1150/1155/1156/1366/2011 Platformları ve AMD tarafında AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2 soketleri ile uyum sağlayan işlemci soğutucusu görünümü ile ben buradayım diyor.

Öncelikle Thermalright SilverArrow IB-E Extreme İşlemci Soğutucusunun teknik özelliklerine bir göz atalım.

Isı Başlığı Özellikleri ;
Ölçüler: L154 mm x W103 mm x H165 mm
Ağırlık: 750g
Isı Boruları : 6mm heatpipe x 8 units
Yaprak : T = 0.3 mm ; Gap = 2.1 mm
Yaprak Sayısı : 10 + 12 + 80 = 102 adet
Bakır Taban: C1100 Saf Bakır, Nikel kaplama
Motherboard to Fin:
30 + 8 = 38 mm, 38 + 8 = 46 mm, 45 + 8 = 53 mm

TY-143 FAN Özellikleri ;
Ölçüler: L152 mm x H140 mm x W26.5 mm
Ağırlık: 170g
Dönüş Hızı : 600 - 2500RPM
Gürültü Seviyesi : 21~45dBA
Hava Akımı: 31.4 - 130.0 CFM
Bağlantı : 4 Pin (PWM Fan connector)


 

 

 

İlk olarak soğutucu gayet iyi korunmuş bir kutuyla geliyor. Kutu içeriğinde bulunan 2 adet TY-143 yüksek hızlı PWM özelliğinde fanlar, bir Y-kablosu ile bağlanarak anakartımıız üzerindeki 4 pin cpu fan soketine bağlanıyor. Eğer üçüncü bir fan kullanmak isterseniz kutu içeriğinde 3 adet fan montajı yapılabilmesi için montaj aparatları mevcut fakat 3.üncü fan bağlantı kablosunu anakart üzerinde bulunan cpu fan 2 soketine takmanız gerekiyor.  

Kutu içeriği oldukça zengin. 2 adet 14cm kaliteli fanın bile Türkiye satış fiyatı 90tl civarında. Termal macunda unutulmamış.


Thermalright SilverArrow IB-E Extreme İşlemci Soğutucusuna yukarıdan bakıldığında ürünün azametini görebiliyorsunuz. Hava soğutma alanında yapılması gereken tüm teknolojik özellikleri bünyesinde bulunduran ürün, maksimum performans için özel üretilmiş.

Saf bakırdan aluşan ısı tabanı oksitlemeyi engellemek amacıyla nikelle kaplanmış ve çok parlak görünüyor. Isı boruları ısı tabanında düzleştirilerek ısıyı yapraklara iletiyor ve orada fanlar yardımıyla abzorbe ediliyor.

Yandan bakıldığında ürünün U  şeklindeki metal yaprak, 2 adet fan ve 8 tane ısı borususu ile devasa gözüken ürün ısı iletimi ve sessizlik konusunda son derece başarılı. Kurulumu çok da basit olmayan Thermalright Silver Arrow IB-Extreme, Intel işlemcilerle kullanmak için anakartın arka tarafına montaj parçasını takmak gerekiyor.

Fanlar 190gr ağırlığında ve 3.üncü fanı da takarsanız soğutucu tam olarak 1304 gram ağırlığa ulaşıyorki bazı arkadaşlarımız anakartı çökertir korkusu yaşayabilirler :-)

Montajını yaparken ilk başta biraz ürkebilirsiniz ama montajı beklenildiği kadar zor değil. En fazla 1 saatinizi alır :-)

THERMALRIGHT Silver Arrow IB-E EXTREME bazı anakartlarda ekran kartına değebiliyor, eğer dikey olarak montaj yapmayı düşünüyorsanız anakartınıza göre PCI-E slotlarından birisini kulllanamayabilirsiniz. Neyse ki yeni anakartlarda en az 2 adet daha PCI-E slotu bulunduğu için durumu kurtarıyor.

Eğer FULL TOWER bir kasaya sahipseniz montaj son derece kolay olacaktır fakat bunun haricinde bir kasanız varsa montaj için en az 1 saatinizi ayırmanız gerekebilir  Thermalright SilverArrow IB-E Extreme İşlemci Soğutucusu tüm testlerde rakiplerini geride bırakırken, 2 adet fan ile ultra sessizlik ve aynı zamanda ultra performans arayanlar için en iyi çözüm oluşturan ve hız aşırmacıları hedef alan, maksimum soğutma sağlayan bir işlemci soğutucusu.
Sisteminizdeki anakart bios'undan veya özel fan ayar programları ile gerekli ayarlamaları yaptığınızda 3 adet fan ile 600 rpm gibi bir hızda, inanılmaz bir sessizlik ve soğutma performansı sergiliyor.  Thermalright SilverArrow IB-E Extreme İşlemci Soğutucusunun fiyatı ürün kalitesine göre makul ve Noctua ürünlerinden daha ucuz. 

Sonuç olarak Thermalright SilverArrow IB-E Extreme İşlemci Soğutucusu; hava soğutma alanında yapılması gereken tüm teknolojik özellikleri bünyesinde bulunduran ürün, maksimum performans ve sessizlik sunarken Turkchip The Best ödülünü almayı hak eden çok başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.