Menu

Makale Dizini

Xilence firmasının adını günümüzde oldukça sık duyar olduk. Xilence firmasının ürünleri arasında güç kaynakları, kasalar ve soğutma ürünleri bulunuyor. İncelememizdeki işlemci soğutucusuda yeni olan bir işlemci soğutucusu. İlk bakışta 14cm boyutundaki kırmızı fanıyla dikkat çeken ürünün son derece ince olan kule tip aleminyum yapraklardan oluşan bir radyatör bloğu bulunuyor.

 

 

Xilence M612 kırmızı fanıyla oldukça şık. 14 cm fanı ile sessizlik hedeflenirken, ince yapısı ile de soğutucunun kasa içinde ve ya anakart üzerinde çok yer kaplamaması hedeflenmiş. Ayrıca Xilence M612'dan yüksek performans elde edebilmek için ikinci bir fan daha monte edilebiliyor. Bunun için gerekli olan montaj aparatları da kutu içeriğine dahil edilmiş. Şimdi Xilence M612 işlmci soğutucusunun teknik detaylarına kısaca bir göz atalım; 

  • Nikel kaplı aluminyum yapraklar
  • 6 adet 6 mm çapında bakır ısı borusu
  • Bakır ısı tabanı
  • Kırmızı renkte 140 x 140 x 25 mm 2CF PWM fan,
  • Fan 900-1500 devir aralıklarında maksimum 72 CFM hava akımı ve 26.7 dBA gürültü oranı 
  • Intel işlemciler için Soket 775/1155/1156/1366 uyumluluk desteği
  • AMD işlemciler için Soket AM2/AM2+/AM3 uyumluluk desteği
  • En fazla 150 Watt CPU TDP desteği
  • 169 x 140 x 73 mm boyut,
  • 1100 gram ağırlık

Ürün kutusuda fanı gibi kırmızı renkte ve şeffaf plastik pencere içersinde ürün görülebilmekte. İşin ilginç yönü şık ve kırmızı renkteki dikkat çekici fan yerine nedense aleminyum yapraklardan oluşan radyatör ön planda. Kutu üzerinde 6 adet  bakır ısı borusu, tüm işlemciler için çoklu soket desteği ve  PWM özelliüindeki 14 cm boyutlarındaki fan vurgulanıyor.

Kutu içeriğinde ; tüm işlemci soketleri için montaj kitleri, olmazsa olmazlardan termal macun, dört tane fan montaj telleri, kullanma kılavuzu ve güç bağlantı çeşitliliği için molex dönüştürücü adaptörde bulunuyor. Ayrıca beyaz bir karton kutu içersinde 140 x 140 x 25 mm boyunlarındaki 2CF fan bizleri karşılıyor. Fan tasarım olarak oldukça şık ve son derece başarılı. 


Xilence M612 işlemci soğutucusunun aleminyum yapraklardan oluşan soğutma radyatörü kule tipte yapısında. Fakat diğer benzer tip modellere göre daha ince. Bu nedenle bellek soğutucusu yüksek olan kullanıcıların ilgisini çekebilir.Ortada şerit biçimli ince bir yarık var. Altı bakır ısı borusunun arasında 3 mm mesafe var. Aluminyum plakaların her biri 0.4 mm kalınlığında ve aralarındaki boşluk 2 mm. 

İlk plakanın tabana olan mesafesi 49 mm. Her bir aluminyum plaka aynı tasarımda değil. İki ayrı model tercih edilmiş. Bu yüzeyin belirli kısımlarında oyuklar var. Aluminyum plakalar da bakır ısı boruları da nikel kaplı. Koruma amaçlı bu uygulama beğeni kazanıyor.


Taban boyutları 40 x 50 mm ve dikdörtgen şeklinde olduğundan Soket 1366 işlemci sahipleri dikkatli olmalı. Diğer soketler için işlemci yüzeyi kare olduğundan sorun yok. Fanı yerleştirmek ise son derece kolay. Ardından radyatörün geniş yüzeyini fazlasıyla kapladığı görülüyor. Hatta kenarlardan dışarı taşma var ama çok da değil.Yandan bakınca görüldüğü gibi 25 mm kalınlıklı fanla 48 mm kalınlık radyatör arasında çok büyük fark yok. Diğer yana da bir tane 120 mm fan ya da gelen fanın aynısından ekleyebilirsiniz.


Xilence M612 işlemci soğutucusu test ederken İntel Core i7 920 Soket 1366 işlemci kullanıldı. Başlangıçda, yükte ve overclock testleri ile denemeler yaptım. 

Testlerim esnasında 14cm fan, PWM özelliği bulunduğundan maksimum 1400 devir görürken, bu hızda benzer ürünlere göre şaşırtıcı derecede sessiz çalışıyor.  Xilence M612 işlemci soğutucusu, performans testlerinde orta sıralarda kendine yer buldu.  


14cm boutlarındaki kırmızı renkteki fanı ile dikkat çeken Xilence M612 işlemci soğutucusu, Kule tip yapısında ve altı adet bakır ısı borusu oldukça muntazam  ve oksitlemeyi engellemek için nikel ile kaplanmış. 1100 gram ağırlığındaki ürünün M612 montajı oldukça kolay. Montaj fazla zamanımızı almıyor ve oldukça sağlam ve baba bir biçimde işlemcimiz üzerine yerleşiyor. 

Xilence M612 işlemci soğutucusundaki fan, PWM özelliği bulunduğundan çok gürültülü çalışmıyor. Performans anlamında çok şey vaat etmesede beklentileri rahatlıkla karşılıyor. Overclock amaçlı bile kullanılabilir. İkinci bir fan bile ekleyebiliyoruz. Kutu içeriğinde ikinci fan için gerekli montaj telleri ve güç bağlantısı için Y kablosuda kutu içeriğinde dahil edilmiş. Ürün kalitesi üst düzeylerde olan Xilence M612 yaklaşık fiyatı 45-50$ seviyesinde.

Xilence M612 İşlemci soğutucusu; görünümü, neredeyse tüm işlemcilerle birlikte kullanılabilirliği, şık, sessiz ve etkili çalışan 14cm boyutlarındaki fanı, uygun fiyatı, zengin kutu içeriği ve performansı ile TurkChip Silver Award ödülünü hak eden bir ürün.