Logo

Nexus firmasının kaliteli, sessiz ürünü VCT-9000 işlemci soğutucusu inceliyoruz.

 
Nexus VCT-9000 soğutucuda hava soğutma teknolojilerinin neredeyse tamamı kullanılmış. İşlemci üzerindeki ısıyı direkt alan ısı boruları,  PWM özellikli led aydınlatmalı, çok sessiz 12cm bir fan.

Nexus VCT-9000 işlemci soğutucusu kule tasarım ve yatay tasarımın tam bir karışımı diyebilirim. V Kesiminde gövdeye açılı konumlandırılmış bir fana sahip olan işlemci soğutucusu, bu teknolojideki en yeni neredeyse tamamını kullanılıyor.

Günümüzde artık tüm işlemcilerde standart olan özellik olan çekirdek temas teknolojisini Nexus firması da kullanmış ve ismini HOC teknolojisi olarak adlandırmış. Nexus VCT-9000 işlemci soğutucusunun tabanına baktığımızda ısı borularının işlemci üzerine direkt temas ettiği görmekteyiz. Fakat ısı borularının farklı boyutlarda ve ısı borularının arasında birkaç mm boşluk olduğunu görmekteyiz. Bu durum performans açısından olumsuzluk yaratabilir.

 • Isı Boru - On-Core Teknolojisi

 • 1x 8mm & 4x 6mm bakır-nikel ısı boruları

 •  SkiveTek Teknolojisi

 • Soket LGA1366/1156/775 ve AMD AM3/2 uyumlu

 • Push-pin Intel montaj kiti

 • PWM kontrollü 120mm fan (500 - 1600 RPM ve mavi led aydınlatmalı)

 • Maksimum 15 dB(A) gürültü düzeyi

 • 635 gram ağırlık


 •  

  PWM hız kontrolü sayesinde 500-1600 rpm dönüş hız aralıklarında otomatik çalışan fanın maksimum gürültü seviyesi 15dBa. Mavi LED aydınlatmalı fan resimde görüldüğü gibi gövdeye 25.73 derece açıyla yerleştirilmiş.

  5 adet bakır ısı borusu tabana kadar uzanarak çekirdek temas teknolojisini yani HOC teknolojisini oluşturmakta. 5 adet ısı borularından yanlarda bulunan 4 tanesi 6mm ve ortada bulunan 1 tane ısı borusu ise 8mm çapında.

  Nexus firmasının SkiveTEK olarak adlandırdığı özellik taban üzerinde bulunan aleminyum yapraklardan oluşmakta.


  Nexus VCT-9000 işlemci soğutucusunun kutusu klasik Nexus firması renklerinde. Turuncu ve siyah renkler kutu tasarımına hakimken, dış kutusu üzerinde fanı gösteren şeffaf bir pencere kullanılmış.

  Kutu içeriğinde tüm aparatlar mevcut iken, kullanma kılavuzundaki detaylı fakat fotoğraflar biraz ufak ve belirgin olmadığından anlatılanı anlamak biraz zor oluyor. Malzeme ve işçilik kalitesi olarak herhangi bir eksiği yok.


  Test sistemi olarak Asus P6T Deluxe OC Palm Edition anakart ve Core i7 965 extreme işlemci kullanıldı. Fan PWM özellikli olduğundan anakart otomatik olarak dönüş hızını ayarladı.

  Test sonuçlarına göre performans açısından pek başarılı olamazken soğutucunun fanı, her durumda çok sessiz çalışmakta.


  Neredeyse tüm işlemcilerle uyumlu olan Nexus VCT-9000 görünüm olarak oldukça hoş görünüme sahip.  Özellikle karanlıkta mavi led aydınlatmalı fan  göz kamaştırıyor. Açılı konumlandırılmış fan Intel işlemcilerde kullanılan için push-pin montaj sisteminde zor anlar yaşatıyor.

  Firmanın öne çıkardığı HOC ve SkiveTek teknolojileri performans açısından çok da iyi sonuçlara imza atmazken, soğutucunun çok sessiz çalışmasını takdir edebiliriz. Fan PWM özellikli olduğundan monte et ve unut olarak kullanabilirsiniz. İkinci fan ekleme şansımız ise yok iken mevcut fanı değiştirmek de oldukça sıkıntılı.

  Tasarımı, sessizliği ile beğenimi kazanan Nexus VCT-9000; performans açısından pek başarılı bulmadım. Performans açısından orta sıralarda kendisine yer bulan Nexus VCT-9000, TurkChip Silver Award ödülü aldı. 

   

   

   

  Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.