Menu

Makale Dizini

Kaliteli ürünleriyle tanınan Noctua firması, yenilenmiş NH-C12P işlemci soğutucusunu inceliyoruz.

 

 

 

Noctua NF-P14 140 mm fan kullanarak NH-C12P SE14 modelini oluşturmuş. 114 x 140 x 152 mm boyutlarında ve 730 gram ağırlığında olan soğutucunun taban kısmı bakır ve altı tane bakır ısı borusu kullanılmış.

Soğutucu görünüm olarak şık ve klasik noctua renklerinde tasarıma sahip. Yapı özel olarak htpc kasalar ve iç yapısı fazla derin olmayan midtower kasalar için dizayn edilmiş. İşlemci soğutucusu olarak yüksek performans isteyen midtower kasa sahibi son kullanıcılar kule tipi soğutucuları boyutları ve kasalarına sığmadığı için kullanamamakta. İşte tam bu noktada Noctua kısır döngü içindeki son kullanıcılara yüksek soğutma performansı ve kalitesi ile çok iyi bir çözüm oluşturmakta. 

Ürünün tabanı pürüzsüz olduğu kadar parlaklık seviyesi oldukça iyi diyebilirim. Tabana 6 adet ısı borusu çok iyi ısı iletimi için neredeyse tabanla birleştirilmiş.

14cm fan gövdeye 2 adet telle sabitlenmiş. Hemen fanın altında oldukça geniş yapıda aleminyum yapraklardan oluşan gövde bulunmakta. Bu gövdenin orta kısmında 6 adet ısı borusu yerleştirilmiş.

Ürünün can alıcı noktası NF-P14 kasa fanı. Fan 14cm boyutunda olmasına rağmen 12cm fan yuvalarına da takılabilirken, noctua' ya özel motor sistemi sayesinde titreşimsiz çalışması, yüksek hava üfleme gücü, performansı ve uzun ömürlü olması da önemli özellikleri. 

Noctua soğutucunun montajı için anakartı kasamızdan söküp alt taban aparatını anakartına takıldıktan sonra işlemci üzerine montajı yapılabiliyor.