Logo

Coolink firmasının Corator DS işlemci soğutucusunu inceliyoruz.
 
 
 
Patenti Coolink firmasına  ait olan GDT teknolojisi (Boşluksuz Doğrudan Temas) ile işlemci ile direkt temas edecek her biri 8mm çapında toplam 4 adet bakır tabanlı ısı iletim borusu yer alan Intel LGA 775, LGA 1156 ve LGA 1366 soketleri ile AMD AM2, AM2+ ve AM3 soket tipi işlemcileri destekleyen olan soğutucu çift kule tasarımına sahip.
 
Corator DS işlemci soğutucusu ikiz kule tasarımına sahip ve çift kule ortasına bir adet Coolink SWIF2 fan yerleştirilmiş. Bu sayede kasa içinde daha az yer kaplaması sağlanmış oluyor.
 
Genel özellikleri ise ;

Kutu görünüm olarak oldukça şık ve genelinde beyaz renk kullanılmış. Kutu üzerinde soğutucu genel özelliklerini başlıklar halinde belirtilmiş.

 

Kutu içeriğinde her zaman olduğu gibi kullanım kılavuzu, intel ve amd işlemciler için montaj kitleri, coolink 12cm fan, coolink termal macun ve fan montaj teli bulunmakta.

 


İki aluminyum yapraklardan oluşmuş yapı arasına 12cm fan yerleştirilmiş. Dört adet 8mm kalınlığında bakır ısı borusu ise bu kule yapıyı tabana bağlıyor. Isı boruları öylesine kalın ki ilk kez bu kalınlıkta ısı borusu görüyorum.

Soldaki kulede 30, sağdaki kulede 40 tane aluminyum yaprak var. Fan havayı, yaprak aralıkları sık olan kuleye doğru yani sağa doğru üflüyor.

 

4 adet 8mm çapındaki ısı borusu tabana sanki bloklar halinde yerleştirilmiş ve aradaki boşluklar çok sıcak bakır akısı ile doldurulup soğutulmuş gibi  gözükmekte. Taban çok parlak olmamakla beraber yüzeyi oldukça pürüssüz.


Özellikle performans için üretilmiş olan işlemci soğutucusu Coolink Corator DS'in çift kule arasına yüksek performanslı fan yerleştirilmiş ve dört bakır ısı borulu tasarımı ile GDT teknolojisinin performans farklılığını testlerimize bakarak bir göz atalım.

 
 
-İntel Corei7 965 Extreme İşlemci
-Asus P6T Deluxe Anakart
-Corsair 6 gb DDR3 1600Mhz Ram
-Asus GTX 285 Ekran Kartı
-1 TB Sata2 32MB Western Digital HDD
-Thermaltake 1200W PSU
-Thermaltake Tsunami Dream Kasa
 

Şu an için fanlı hava soğutma konusunda performans lideri NH-D14 ve ThermalRight 120 ile yaptığım karşılaştırmalı testlerde IDLE yani yüksüz normal çalışmada her üç soğutucu ile işlemcinin sıcaklığı 38C' de çalışmakta.

LOAD teslerinde performans lideri Noctua NH-D14 ile 3C derece geride kalan Coolink Corator DS, bu negatifliği daha düşük fiyatıyla kapatabiliyor.


Coolink Corator DS İşlemci soğutucusunun son kullanıcı fiyatı 60$ civarında. Özelliklerini kısaca özetlersek; Firma içi boş ve kaplamasız bakır ısı borusu kullanıyor. Isı tabanı ve aluminyum yaprakları da kaplamasız. Sadece bir tane performanslı 120 mm fan yeterli görülmüş. Noctua ürünlerinde kullanılan SecuFirm2 montaj kiti kullanılarak yüksek performans ve her türlü işlemci için destek sağlanmış. 

Coolink Corator DS tüm işlemciler ile uyumu, 5 yıl garantisi, uygun fiyatına göre yüksek performans sağlayabilmesi ve şaşalı, kule tipli şık görünümü ile TurkChip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.