Logo

Noctua firmasının NF-P12 fanındaki başarısını yeni ürünü NF-P14 ile devam ettirmekte kararlı. Akustik vortex-kontrol tasarımı ile üretilen özel çentikli 9 adet fan bıçaklı 140mm fan oldukça sessiz ve yüksek performans sunmakta.

Noctua NF-P14 FLX Fan ilk bakışta çentikli 9 adet fan bıçağı ve yuvarlak dış hatları dikkat çekerken fan kasanızın 12cm ve 14cm yuvalarına monte edilebilir yapısı ile uyum sorunu yaşatmıyor. Sessiz çalışma ve 3 değişik fan dönüş hız ayar imkanı en dikkat çekici özelliklerinden. Şimdi teknik özellikler tablosuna bir göz atarak fan hakkında kısaca fikir edinelim. 

Noctua NF-P14 FLX fanın kutusu oldukça kaliteli ayrıntılara önem verilmiş. Karton dış kutu içinde bulunan plastik koruyucudan olmak üzere 2 parçadan oluşmakta. Dış kutu ön yüzünde genel bilgi bulunurken arka yüzü 2 karton sayfadan oluşmakta ve bu sayfalar birbirine amerikan fermuarı yani cırtcırt ile birbirine tutturulmuş. Bu 2 sayfada fan, adaptörler ve montaj hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kutu içeriği bir fan için oldukça zengin diyebilirim. Kutu içeriğinde bulunan malzemeler ;


Adaptörler oldukça basit yapıda. Fan çalışma voltajını ayarlanarak fan dönüş hızı ayarlanıyor. Peki çalışma voltajı nasıl ayarlanır? Karma karışık bir şey değil merek etmeyin. Sadece ve sadece elektronik parçaların en basiti olan bir direnç ile. Fanın +12Volt DC güç kablosuna seri olarak lehimlenen bir direnç (ohm değeri arttıkça fana giden voltaj düşerek dönüş hız ayarı ayarlanmakta) ile bu adaptörler oluşturulmuş.

Zaten bu adaptörleri elinize aldığınızda adaptörlerin ortasında bulunan siyah bant altında bulunan direnci eliniz ile hissedebilirsiniz. Eğer sizde elektronikden biraz anlıyorsanız kendi fan dönüş hızlarınızı küçük voltaj-direnç hesaplamaları ile ayarlayabilirsiniz.

Fan montajı çok kolay. İster 12cm fan yuvasına isterseniz kutu içeriğinde gelen demir 14cm fan montaj adaptörlerini kullanarak kasanızın 14cm fan yuvasına kolayca montaj edebilirsiniz. Montaj sırasında benim yaşadığım problemi anlatmak istiyorum. Kasa arkasında bulunan 12cm fan yerine Noctua NF-P14 FLX takmayı düşündüm fakat ne yazık ki fanın yuvarlak dış yapısı buna imkan vermedi. O nedenle sadece kasamın sadece ön tarafına takabildim. Noctua tarafından montaj rehberini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

 

Fan bıçakları üzerinde bulunan çentikler ne işe yarıyor? Bu çentikler hava akımını kasa içinde havayı dağıtmadan havayı daha doğrusal bir şekilde hareket etmesini veya gitmesini sağlamakta. Bu durumu aşağıdaki tablodan rahatlıkla görebilirsiniz.


 

Noctua firması çok yüksek kaliteli bir ürünü daha üretmiş diyebilirim. Üretim aşamasından başlayarak kutusu ve üründe kullanılan malzemenin kalitesine kadar herşey çok kaliteli. Fan düşük hızlarda çok sessiz çalışırken yüksek hava üfleme gücü de sağlayabilmekte. Bu tip bir çok fanda yüksek hava üfleme gücü = yüksek gürültü anlamına gelirken Noctua basit 1-2 tasarım başarısı ile oldukça başarılı sonuçlar elde etmiş. 

Ayrıca kasamızın 12cm yuvasına Noctua sayesinde iyi performanslı ve sessiz bir 14cm fan da montaj edebiliyoruz. Son kullanıcı olan bizler için çok iyi bir kullanım kolaylığı. Fanın kötü yönleri ise renk seçeneğinin bulunmaması ve fiyatı. 

Noctua NF-P14 FLX Fan; yüksek performansı, sessizliği, kullanım kolaylığı ve oldukça kaliteli yapısıyla TurkChip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.   

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.